Četrtkovci na Javorci in izviru Tolminke

Pretekli četrtek so si Četrtkovci ogledali Javorco, leseno svetišče – spominsko cerkev Svetega Duha, ki je posvečena padlim avstro-ogrskim branilcem tolminskega bojišča soške fronte (1915–1917) in se nahaja visoko nad strugo Tolminke na planini Polog. Kot najlepši spomenik 1. svetovne vojne na ozemlju Republike Slovenije se je leta 2007 uvrstila med zgodovinske spomenike, ki nosijo znak evropske kulturne dediščine. Je tudi ena izmed postaj na zgodovinski Poti miru, ki povezuje spomenike in ostaline 1. svetovne vojne v Zgornjem Posočju. Preživeli so čudovit dan ob Tolminki, del pohodnikov z malo več kondicije pa se je podal še do izvira Tolminke, ki se nahaja na planini Prode. Prehodili so krožno pot in se preko Tolminke zapeljali s posebno napravo, ki ji pravijo »kurukula« in jo uporabljajo namesto mostu. Na Javorci so dobili veliko zgodovinskih informacij o soški fronti na tem območju. Kljub vročini, ki jih je spremljala preko celega dneva, so se med potjo oglasili še na Trojanah, ker brez njihovih krofov pač ne moreš priti domov. Vsak tak pohod jih napolni z veliko mero pozitivne energije, ki jo potrebujejo še za naslednje pohode. Zavedajo se, da je v Sloveniji še veliko lepih kotičkov, ki so vredni ogledov, in če bo še volja in zdravje, bo še veliko le-teh obiskanih.

 
Google has deprecated the Picasa API. Please consider switching over to Google Photos

Vida Kamenšek