Kolesarjenje po Beli krajini

V soboto, 24. junija, je skupina 23 kolesarjev turno kolesarske sekcije PD Konjice raziskovala in uživala v lepotah in gostoljubju Bele krajine; to je pretežno kraška, obmejna pokrajina med Gorjanci, Kočevskim rogom in Kolpo, s katero so se nekateri udeleženci srečali prvič. Turo so začeli v Metliki in kar hitro po stranskih cestah prikolesarili do Otoka pri Podzemlju, kjer je bilo med vojno partizansko letališče, sedaj ga obeležuje letalo iz tistih časov, Douglas Dakota DC-3. To spominsko letališče je hkrati tudi zadnja točka 270 km dolge poti, z imenom Vranov let, ki se začne pri Ožbaltu ob Dravi v spomin na osvoboditev 87 britanskih vojnih ujetnikov, ki so nato z Otoka odleteli v zavezniško bazo v Bariju. Naslednji zanimiv in osvežujoč postanek je sledil ob kraškem izviru Krupe, izpod mogočne, 30 metrov visoke stene, ki se že po 2,5 km izliva v Lahinjo. Še nekaj ravninskih kilometrov in obisk letališča modelarjev pred Semičem, kjer so si nabrali svežih moči za vzpon med semiškimi vinogradi, ki nas je vodil mimo Sv. Katarine do Jugorja, kjer je bila najvišja točka krožne ture. Sledil je samo še spust po kolovozih in stranskih cestah skozi naselji Hrast in Dragomlja vas, nazaj do izhodišča v Metliki, kjer so po 46 kilometrih zaključili razgibano turo, ki jo je predhodno raziskal Matjaž, vodil pa Tomi. Zanimiva, razgibana tura, na kateri so uživali tako izkušeni kolesarji, kot začetniki, kot tisti na e-kolesih.

Zapisal: Jože Kamenšek