Zibelka celjskih grofov

Pa poglejmo še v zibelko celjskih grofov. Zibelka je sicer strohnela, a ostale so pa razvaline njihovega gradu na Žovneku blizu Braslovč. Kratka je bila pot od parkirišča do gradu, čez obnovljen mostiček in levo se je dvigal obnovljen stolp. Ko smo vstopili vanj, smo bili mnenja, da tu stanujejo še danes knezi: velikanska okrogla miza, okoli razvrščeni rdeči stoli, visok strop, skozi line pa je bilo moč videti lepo Savinjsko dolino. Grofje so si izbrali lep hribček za svoje domovanje, a navadni ljudje so morali krepko delati brez kakršnekoli mehanizacije. Slava jim! Posedli smo se kot v parlamentu in »razpravljali o naši prihodni vladi«. Vsa pohvala občini, ki je tako lepo uredila in še ureja Žovneški grad. Spustili smo se po drugi poti v dolino do avtomobilov in od tam opazovali grajska poslopja – nekdanji dom Celjskih, ki ga niso znali uživati. Hrepeneli so po več in več, vendar so izgubili vse, kar so imeli. Morda bi se spomnili kakšne primerjave iz današnjih časov.

Nada Kovač, julij 2018