»Radovedni Tački«

Radovednost ni lepa čednost, pravi pregovor, a če gre za znanje in zgodovino, je to prava poteza. Zbrali smo se v parku Žige Zoisa v Mislinji in sredi parka z ogromnimi drevesi občudovali iz lesa izklesane kipe kovača, železarja in drvarja. Izdelani so bili iz debla drevesa, ki je raslo v tem parku več kot 100 let in imelo obseg 262 cm. Nato so nas posebni kažipoti usmerili po Železarski poti od Sp. Fužine, preko Srednje do Zgornje Fužine. Izvedeli smo, da je bilo železarstvo tu razvito že od leta 1724 pa vse do 1904. Železovo rudo so vozili od drugod, jo tu železarni predelali in potem iz železa kovali razno orodje. Med ogledi ostankov železarne, smo se pogovarjali o Žigi Zoisu, ki je bil sicer kapitalist, a pomemben združevalec ljudi in prizadevanja za lepšo prihodnost. Videli smo tudi ostanke tovarne papirja, zidano s kamenjem. Na mostu preko bistre Mislinje smo spili nekaj osvežilnega, nato smo odšli še do opuščenega rudniškega rova. Odšli smo potem po isti poti nazaj in med potjo si še ogledali galerijo slikarja Tisnikarja. Na tej poti si je iz bogate zakladnice zgodovine vzel vsak nekaj pomembnih podatkov, o katerih do zdaj nismo vedeli nič. Hvaležni smo bili našemu Francu, ki nas je popeljal v davne čase naše zgodovine. Vredno je obiskati in si ogledati to pot.

Nada Kovač, oktober 2018