Pohod po nekdanjih tihotapskih poteh (Tromejnik – Gornji Senik)

V soboto, 7. aprila 2018, so se planinci PD Slov. Konjice odpravili na pohod po nekdanjih obmejnih tihotapskih poteh na območju Goričkega in Őrséga (nekdanje Stražne krajine). To območje je danes razdeljeno in Tromejnik je stičišče mejnih točk treh držav (Avstrije, Madžarske in Slovenije). Kljub dobro varovanim mejam so ljudje v preteklosti vedno našli poti, preko katerih so se oskrbovali z blagom, ki ga doma ni bilo mogoče kupiti.
S pohodom so pričeli v bližini mejnega prehoda Kuzma. Hodili so ob avstrijsko-slovenski meji do Tromejnika, kjer so si privoščili daljši počitek. Pot so nadaljevali ob avstrijsko-madžarski meji in se ustavili pri nekdanjem stražnem stolpu (ostanku »železne zavese«). Preko Janoševega griča so se spustili v dolino in pohod zaključili v Gornjem Seniku. Obiskali so tudi slovensko vzorčno kmetijo, kjer so okušali dobrote, ki jih nudijo naši rojaki v Porabju. Pot jih je nato vodila preko Monoštra (Szentgotthárd, Madžarska) v Modince (Mogersdorf, Avstrija), kjer se je leta 1664 odvijala bitka s Turki. Odpeljali so se na Schlöslberg, kjer so si ogledali muzej. Sprehodili so se po spominskem parku, ki je danes del Poti miru. Na poti domov so se ustavili na kmetiji Štesl, kjer so si pod strokovnim vodstvom ogledali oljarno in degustirali domače dobrote. V evropskem letu kulturne dediščine so ob novih planinskih poteh spoznali tudi del bogate snovne in nesnovne kulturne dediščine na območju nekdanje Stražne krajine.

 
Google has deprecated the Picasa API. Please consider switching over to Google Photos

Š. Gorenak